Pompy ciepła

Wejście na europejski rynek

W roku 2006, jako pierwszy producent w Europie, Daikin wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Od tego czasu popularność pomp ciepła stosowanych do obiektów rezydencyjnych bardzo wzrosła. Obecnie inwestorzy indywidualni chętnie rozważają pompy ciepła jako bezobsługowe, nowoczesne i ekonomiczne źródło ciepła dla swoich domów.

Czym są pompy ciepła? Jakie są ich rodzaje?

Pompy ciepła to urządzenia zasilane energią elektryczną, które pobierają energię z dolnego źródła ciepła, dzięki czemu mogą zapewnić grzanie pomieszczeń. 

Dolnym źródłem ciepła może być:

 • grunt
 • powietrze zewnętrzne

Każdy z tych zasobów jest traktowany jako odnawialne źródło energii. W przypadku powietrznych pomp ciepła praca na potrzeby ogrzewania możliwa jest nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Pompy gruntowe natomiast, wykorzystują stabilną temperaturę gruntu, która nawet w zimie wynosi kilka stopni.

Istnieją pompy ciepła typu 

 • powietrze – powietrze
 • powietrze – woda
 • gruntowe

Pompy ciepła powietrze-woda oraz gruntowe są często wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynku, np. domu jednorodzinnego. Pełnią wówczas funkcję ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a zdarza się, że również chłodzenia.

W jaki sposób działają pompy ciepła?

Aby pompy ciepła mogły funkcjonować poprawnie, wymagają tylko zasilania elektrycznego, co różni je od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak kotły gazowe, czy stałopalne, które oprócz energii elektrycznej wymagają także dostarczenia paliwa gazowego, albo stałego (węgiel, drewno, itp.). Ilość energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła nie jest duża, ponieważ w znacznym stopniu wykorzystują darmową energię z powietrza zewnętrznego czy gruntu. 

Co zyskujesz, instalując pompę ciepła?

 • Nie produkują spalin do otoczenia, czyli nie wymagają posiadania w domu komina. Już podczas budowy domu decydując się na zastosowanie pompy ciepła, możesz zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych i nie budować systemu odprowadzania spalin
 • Jeżeli rezygnujesz z kotła gazowego na rzecz pompy, to nie musisz wprowadzać gazu do budynku (korzystasz tylko z usług dostawcy energii elektrycznej) oraz wykonywać przyłącza gazowego, które wymaga wykonania projektu i jest związane z poniesieniem opłaty. 
 • Przy rezygnacji z kotła stałopalnego na rzecz pompy ciepła, oszczędzasz przestrzeń, ponieważ nie musisz przewidzieć miejsca na składowanie opału. Przestrzeń wymagana na montaż pompy ciepła to ok 1,5 m2. 
 • Zyskujesz także więcej czasu i komfort, ponieważ pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga rozpalania, podrzucania paliwa do pieca, ani Twojej uwagi.

Nowoczesny i atrakcyjny design

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła to element, który może zostać zamontowany w dowolnym pomieszczeniu np. W pomieszczeniu technicznym, gospodarczym, kuchni, czy w pralni. 

A jak wiadomo w przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia czy pralnia wygląd zewnętrzny zainstalowanych tam urządzeń ma ogromne znaczenie. 

 • Jednostki wewnętrzne pompy ciepła Daikin Altherma komponują się z każdym wystrojem pomieszczenia, dzięki nowoczesnemu, prostemu designowi w neutralnej kolorystyce.
 • Urządzenie Daikin Altherma 3 zdobyło nagrodę „IF design award” i „Reddot Product Design Award 2018” za innowacyjny projekt. Nagrody te przyznawane są w ramach dwóch najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie.

Pompy ciepła to urządzenia energooszczędne

Przykładem może być pompa ciepła Daikin Altherma 3 z najnowszego typoszeregu urządzeń Daikin Bluevolution. Decydując się na zakup klient otrzymuje urządzenie najwyższej jakości, które charakteryzuje się m.in.:

 • klasą efektywności sezonowej aż A+++,
 • współczynnikiem efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35),
 • współczynnikiem efektywności dla ciepłej wody użytkowej COP aż do 3,3 (EN16147).

Powyższe właściwości pompy ciepła gwarantują mniejsze rachunki za prąd dla inwestora. Dodatkowo urządzenia Daikin Altherma 3 wyróżniono europejskim certyfikatem HP Keymark, potwierdzającym jakość pomp ciepła na rynku europejskim.

Hybrydowa Pompa Ciepła DAIKIN

 • Łączy w sobie pompę ciepła powietrze-woda z gazowym kotłem kondensacyjnym
 • Zarówno pompę, jak i kocioł można wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń w budynku. 
 • Urządzenie pozwala na zminimalizowanie kosztów energii z uwagi na cenę lub zużycie energii pierwotnej, w zależności od preferencji użytkownika. 
 • Jest idealnym rozwiązaniem zastępczym dla kotłów tradycyjnych

Niskotemperaturowa Pompa Ciepła DAIKIN

 • Rozwiązanie idealne do nowych budynków. 
 • Zapewnia ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową i chłodzenie z opcjonalnym wspomaganiem energią słoneczną. 
 • Istnieje możliwość połączenia z układem ogrzewania podłogowego, konwektorami oraz grzejnikami niskotemperaturowymi.

Wysokotemperaturowa Pompa Ciepła

 • Jest idealna do zastąpienia istniejącego kotła olejowego lub na propan, bez konieczności wymiany grzejników. 
 • Oferuje grzanie i produkcję ciepłej wody użytkowej oraz opcjonalne połączenie z kolektorem słonecznym. 
 • Istnieje możliwość połączenia z istniejącymi grzejnikami wysokotemperaturowymi
 • Niskie koszty eksploatacji oraz optymalny komfort nawet przy najniższych temperaturach zewnętrznych, dzięki wyjątkowym właściwościom kaskadowego połączenia sprężarek
 • Nie ma potrzeby wymiany istniejących grzejników i dotychczasowej instalacji, ponieważ w przypadku korzystania z ogrzewania i ciepłej wody użytkowej temperaturę wody można podnieść do 80°C.

Gruntowa Pompa Ciepła DAIKIN

 • W technologii gruntowej pompy ciepła używana jest stabilna energia geotermiczna, niewrażliwa na wpływy temperatury zewnętrzne
 • Dzięki inwerterowej technologii pomp ciepła urządzenie charakteryzuje się wysoką sprawnością sezonową
 • Szybka i łatwa instalacja dzięki fabrycznie dopasowanym przyłączom i zmniejszeniu ciężaru całkowitego.
 • Estetyczna zintegrowana jednostka wewnętrzna typu „wszystko w jednym”, zawiera zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Jak wyeliminować emisje węglowe ze źródeł energii?

Dekarbonizacja budynków stanowi dzisiejsze wyzwanie ekologiczności. Jest najnowszym dodatkiem do globalnego paradygmatu dążenia w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki. W przypadku branży samochodowej, rolnictwa, a nawet podróży lotniczych poczyniono już pierwsze kroki, aby dokonać redukcji lub wyeliminowania emisji węglowych ze źródeł energii. Następne na liście są budynki.

Dekarbonizacja została również zauważona przez osoby podejmujące decyzje polityczne w Europie. W szczególności UE zobowiązała się „odgrywać główną rolę” w procesie dochodzenia do zerowej netto emisji gazów cieplarnianych do roku 2050.

Na poziomie narodowym, Holandia pożegna się z gazem, rząd francuski stymuluje zastąpienie kotłów olejowych, Finlandia dąży do uzyskania neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2035, a Dolna Austria zakazała ogrzewania olejowego w nowych budynkach.

Wzniosłe cele, lecz jak te kraje je osiągną? Stawiają na pompy ciepła. I my w Daikin jesteśmy przekonani, że mają rację. Pompy ciepła są w najwyższym stopniu przygotowane do podjęcia wyzwania dekarbonizacji budynków. One nie stanowią technologii przyszłości, lecz są uznanym rozwiązaniem, gotowym należeć do głównego nurtu.

Wyzwania psychologiczne

Obecnie w Szwecji pompy ciepła są domyślnym systemem ogrzewania. W niektórych krajach europejskich pompy ciepła w nowych budynkach osiągnęły już 50% udziału w rynku.

Główne wyzwania w przyjęciu się pomp ciepła głównego nurtu na tym rynku są jednak raczej natury psychologicznej, niż technologicznej. Panuje mit, że pompy ciepła muszą być hałaśliwe, nie mogą ładnie wyglądać lub po prostu jeszcze nie są niezawodne. Nic bardziej mylnego.

Warto zdawać sobie sprawę, że nowsze generacje pomp ciepła są coraz bardziej zdolne do uzyskiwania wysokich efektywności, nawet przy niższych temperaturach zewnętrznych. Nasz najnowszy model pompy ciepła powietrze-woda, Daikin Altherma 3HHT nie wymaga jakiejkolwiek dodatkowej energii, aż do temperatury zewnętrznej minus 15° Celsjusza. Takie innowacje, jak 3HHT są równoznaczne z momentem przełomowym dla pomp ciepła jako zamienników kotłów na paliwa kopalne.

Usuwamy bariery i stawiamy na innowacje

Nasz cel jest jasny: chcemy pompy ciepła w każdym europejskim domu. Żaden nowy dom nie powinien być budowany z kotłem na paliwo kopalne, a stary kocioł powinien być zastąpiony nowym kotłem. Nie chcemy utrzymywania żadnych technologicznych bądź psychologicznych barier, będziemy osiągać nasze cele poprzez nieustające innowacje.

Postrzegamy to jako integralną część naszej wizji środowiskowej Environmental Vision 2050, naszego zobowiązania do zapewniania bezpiecznych i zdrowych warunków środowiska z równoczesnym dążeniem do redukcji emisji CO² do poziomu bliskiego zeru