Klimatyzacja

Jak efektywnie korzystać z klimatyzatora?

Wiemy jak sprawić, abyś jak najmniej odczuł koszty schładzania mieszkania w czasie upalnych dni. Sprawdź jak ustawić pracę klimatyzacji i korzystać z urządzenia w najbardziej ekonomiczny sposób! 

Jaka temperatura powinna być ustawiona na klimatyzatorze?

Zwykle człowiek najlepiej czuje się, gdy temperatura powietrza wynosi między 22 a 25 stopni C, a wilgotność między 40 a 60 %. Takie właśnie warunki można osiągnąć dzięki klimatyzacji.  Nowoczesne klimatyzatory mają programatory, które dbają o utrzymanie pożądanej temperatury powietrza. Twoim jedynym zadaniem jest ustawienie temperatury na np. 23 stopnie, a zadaniem urządzenia jest dbanie o jej utrzymanie. Ważna jest także różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym oraz powietrzem na zewnątrz. Różnica ta nie powinna przekraczać 7 stopni C, przy większych różnicach łatwiej o przeziębienie.

Domowa stacja pogodowa

Wilgotność powietrza możesz kontrolować montując w pomieszczeniu np. termometr z czujnikiem wilgotności (domowa stacja pogodowa). Klimatyzacja osusza powietrze, co latem jest wskazane. Bowiem przy dużej wilgotności wydawać się może, że jest jeszcze cieplej, bywa, że jest duszno i trudniej się oddycha. Funkcję osuszania można włączyć poprzez naciśnięcie przycisku oznaczonego symbolem kropelki/kropelek.

Jaki stopień nawiewu jest najbardziej ekonomiczny?

  • Zadbaj, aby nie powstawały przeciągi ani zbyt silne podmuchy powietrza
  • Reguluj kierunek nadmuchu tak, aby chłodne powietrze nie leciało prosto na Ciebie (szczególnie nie powinno być skierowane na twarz lub na plecy). 
  • Ustaw taką prędkość nawiewu, przy której czujesz się komfortowo
  • Pamiętaj, że w większości modeli do wyboru są trzy prędkości pracy wentylatora. Urządzenia z funkcją auto same dobierają najlepsze ustawienia intensywności pracy.  

Daikin proponuje klimatyzatory, które chronią przed dyskomfortem. Mowa tu o modelach z 2-obszarowym czujnikiem wykrywania ruchu. Jak to działa? Powietrze jest kierowane do innej strefy niż ta, w której w danym momencie nie znajdują się ludzie. Kiedy nikogo nie będzie, klimatyzacja automatycznie przełączy się na tryb energooszczędny. Taką funkcję mają m.in. klimatyzatory Emura oraz Ururu Sarara

Jak obniżyć koszty chłodzenia mieszkania? 

Najistotniejsze jest sensowne ustawianie temperatury – czyli jeszcze raz podkreślamy  – wystarczy jeśli w pomieszczeniu utrzymamy temperaturę  między 22 a 25 stopni C. Poza tym warto pamiętać, aby: 

  • zamykać wszystkie okna w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie
  • zamknąć drzwi do chłodzonego pokoju, jeżeli pozostałe wnętrza nie mają klimatyzacji; 
  • wyłączać klimatyzator, gdy przez dłuższy czas nikogo nie ma w domu/ biurze
  • osłaniać okna roletami lub zasłonami, aby pomieszczenie nie potrzebnie się nie nagrzewało
  • w nocy korzystaj z trybu cichej pracy wentylatora i nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury;
  • regularnie wykonywać przeglądy, które mogą wykryć nieprawidłowości, np. rozszczelnienie układu czynnika chłodniczego, które może wpływać na zwiększenie poboru prądu. 

Energooszczędność klimatyzatora 

Najbardziej energooszczędne klimatyzatory mają klasę A+++ – jest to najwyższa klasa. Im niższej klasy jest urządzenie, tym więcej prądu zużywa. Urządzenia typu split mają najczęściej klasę od A do A+++. 

Poznaj lepiej klimatyzatory Daikin

Czy wiesz, że klimatyzatory stacjonarne typu split są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w pomieszczeniach mieszkalnych? Chłodzą i w razie potrzeby grzeją mieszkanie. Jednostki Daikin z serii Cold Region mogą również stanowić samodzielne źródło ogrzewania, pracując w temperaturach zewnętrznych nawet do -25 stopni C.  

Urządzenie typu split składa się z dwóch podstawowych elementów –  jednostki wewnętrznej, którą instaluje się w pomieszczeniach oraz agregatu zamontowanego na zewnątrz budynku.  

W jednostce wewnętrznej znajduje się tylko wymiennik, wentylator i system sterowania. Dzięki temu urządzenie pracuje bardzo cicho, ponieważ elementy, które mogą powodować większy hałas, jak np. sprężarka, znajdują się na zewnątrz.  

W  agregacie (czyli jednostce zewnętrznej)znajdują się: sprężarka, drugi wymiennik, duży wentylator, zawór czterodrogowy, zawór rozprężny i system sterowania.  

Czy wiesz na czym polega działanie klimatyzacji? 

Jeśli klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia, to praca układu wygląda następująco: 

Kompresor spręża czynnik chłodniczy, powodując jego skroplenie. Proces ten zachodzi w wymienniku jednostki zewnętrznej. W momencie skraplania do otoczenia oddawana jest energia (ciepło). Wentylator zapewnia przepływ powietrza przez wymiennik, nie dopuszczając do jego przegrzania

Następnie skroplony czynnik trafia na zawór rozprężny i zaczyna się jego odparowywanie

Ciekawostka: dawniej w klimatyzatorach jako zawór rozprężny używano cienkich rureczek (tzw. kapilar). Obecnie stosowane są już nowoczesne elektroniczne zawory rozprężne, które umożliwiają kontrolę procesu odparowania czynnika.  

Czynnik płynie do jednostki wewnętrznej, w której następuje jego całkowite odparowanie. W momencie odparowania czynnik pobiera energię z otoczenia, powodując ochłodzenie powietrza przepływającego przez wymiennik.   

Następnie czynnik w stanie gazowym wraca do sprężarki i cykl się zamyka.  

Kiedy korzystasz z trybu grzania, zawór czterodrogowy odwraca obieg czynnika i ciepło jest oddawane do pomieszczenia, a pobierane z zewnątrz.  

Jednostka zewnętrzna jest połączona z wewnętrzną dwoma rurkami miedzianymi i przewodem komunikacyjnym. Przewód komunikacyjny służy również do zasilania prądem jednostki wewnętrznej. Wystarczy zatem, by agregat był podłączony do prądu, a cały zestaw będzie działał poprawnie.  

Ochłodzenie powietrza przepływającego przez jednostkę wewnętrzną powoduje wykroplenie pary wodnej. Dlatego należy odprowadzić kondensat do systemu kanalizacji lub na zewnątrz. Uwaga! Przy odprowadzaniu kondensatu do kanalizacji trzeba wykonać odpowiedni syfon, aby zapachy z kanalizacji nie przechodziły do pomieszczenia.   

Na ścianie, suficie, przy podłodze 

Najczęściej montowanym typem jednostek są urządzenia ścienne. Możesz także zdecydować się na wersje sufitowe, przypodłogowe, a nawet kanałowe. Jeśli wybierzesz jednostkę kanałową, to możesz ukryć klimatyzator pod podwieszanym sufitem, a jedyną widoczną częścią układu będą kratki: zaciągowa i nawiewna

Multi Split – zestaw do chłodzenia kilku pomieszczeń 

Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia można wybrać praktyczny system Multi Split – jedna jednostka zewnętrzna obsługuje wtedy kilka jednostek wewnętrznych. Co istotne, podłączone do zestawu klimatyzatory są niezależne, można nimi sterować indywidualnie (w jednym pokoju może być włączony, w drugim nie, można również ustawić różne temperatury). W systemie MULTI SPLIT Daikin do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet pięć jednostek wewnętrznych. Poprawia to estetykę budynku i daje oszczędność miejsca np. na balkonie.  

Możliwość rozbudowy klimatyzacji

W praktyce zdarza się, że klimatyzacja jest montowana np. w dwóch pokojach, ale w pozostałych nie, ponieważ inwestorzy nie mają przekonania, czy będzie potrzebna. Wybór systemu Multi Split daje możliwość rozbudowy klimatyzacji w przyszłości. Jeżeli przy pierwszej instalacji zostanie wybrana jednostka zewnętrzna o większej mocy, będzie można do niej dołożyć kolejne jednostki wewnętrzne.  

Dopasowanie do wystroju wnętrz

Co istotne, w jednym systemie MULTI SPLIT mogą pracować różne jednostki wewnętrzne, np. w jednym pomieszczeniu będzie zamontowana jednostka ścienna, a w innym przypodłogowa. Szeroki wybór kształtów i kolorów jednostek Daikin pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdego wnętrza.