Systemy VRV – kompleksowe rozwiązanie do sterowania klimatem

Obiekty komercyjne: budynki biurowe, hotele, obiekty handlowe, restauracje, galerie, czy teatry bardzo często potrzebują rozwiązania w zakresie chłodzenia i ogrzewania, a tu idealnie sprawdzają się freonowe systemy VRV.

Dostosowane do indywidualnych potrzeb

Wybierając freonowy system VRV klienci najczęściej zwracają uwagę na 5 kluczowych elementów pytając m.in. o:

  • poziom głośności zarówno jednostek wewnętrznych i zewnętrznych,
  • dostępne modele jednostek wewnętrznych, które łatwo skomponować z różnorodnym wystrojem wnętrz,
  • wielkość agregatu,
  • możliwość jego zamontowania w sposób niewidoczny na fasadzie budynku czy dachu.

Dla klientów istotna jest też łatwa obsługa i inteligentne użytkowanie, w tym np. zdalne sterowanie poprzez smartphone czy integracja  z systemami BMS. Wszystko to stanowi główne kryteria wyboru, ale  ostatecznie to koszt eksploatacji jest końcowym elementem podjęcia  decyzji o wyborze urządzeń.

Technologia a architektura

Różnorodność potrzeb i specyfika obiektów wymuszają tworzenie różnych rozwiązań
w obrębie tej samej funkcjonalności. Często obiekty o tym samym przeznaczeniu jak biura czy hotele, ale zlokalizowane w budynkach o odmiennej architekturze wymagają zastosowania innych rozwiązań. W budynkach wysokościowych czy obiektach zabytkowych dużym wyzwaniem jest lokalizacja jednostek  zewnętrznych. Wiąże się to z brakiem możliwości ich umiejscowienia na  dachu czy na zewnątrz budynku oraz prowadzenie samej instalacji. 

Mamy na to odpowiedź! Są nią systemy VRV z agregatami  chłodzonymi wodą, których lokalizacja znajduje się wewnątrz budynku, np. na piętrach technicznych czy w szachtach instalacyjnych,  co dodatkowo pozwala na obsługę wysokich obiektów.

A co w przypadku budynków objętych ochroną konserwatora zabytków? Tu ciekawą propozycją są systemy VRV invisible, tzw. niewidoczne. Jednostka zewnętrzna podzielona jest w nich na 2  elementy:

  • wymiennik w postaci jednostki kanałowej
  • i zamknięty kompaktowy moduł sprężarkowy

Oba te elementy zamontowane są wewnątrz budynku, bez  ingerencji w estetykę fasady i nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych jak np. dry-cooler.

A co przygotowaliśmy dla obiektów komercyjnych średniej wielkości? Całą gamę układów mini VRV! W tym systemy z agregatami 1 wentylatorowymi o wysokości zaledwie 869 mm, co pozwala na ich  lokalizację na dachu budynku w sposób praktycznie niewidoczny dla  sąsiedztwa.

Klienci komercyjni mogą przebierać w wachlarzu możliwości w zakresie dopasowania estetyki jednostek wewnętrznych do wystroju i aranżacji wnętrz. Systemy VRV łączone są z nowoczesnymi jednostkami kasetowymi z nawiewem obwodowym oraz małymi, całkowicie płaskimi, a także z całą gamą jednostek kanałowych, szafkowych i naściennych, które wyposażone są w moduły samoczyszczące. Dodatkowo istnieje możliwość integracji kurtyn powietrznych i central wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Zawsze pod kontrolą

Świetnym uzupełnieniem projektowanych rozwiązań jest zdalny system sterowania i monitoringu realizowany w chmurze Daikin. Dzięki niemu klient może wygodnie zarządzać i optymalizować pracę układów klimatyzacji oraz ogrzewania z dowolnego miejsca na świecie.

Z szacunkiem dla potrzeb ludzi i środowiska

Staramy się przyczynić do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ujętych w 3 aspekty: tworzenie wartości dla ludzi, miast oraz ziemi.  Troszczymy się także o środowisko poprzez rozwój technologii o najwyższej efektywności energetycznej, redukcję oddziaływania czynników chłodniczych na środowisko i energię odnawialną dzięki pompom ciepła.

Czy wiesz, że… 

jako pierwszy producent wprowadziliśmy na rynek w pełni zintegrowane systemy VRV na czynnik R32, o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego? Stosujemy też opatentowane rozwiązania w zakresie energooszczędności takie jak technologia zmiennej temperatury odparowania VRT. Wszystkie urządzenia Daikin są pełni zgodne z wymaganiami europejskiej dyrektywy o Ecodesign Lot 21, Tier 2, oferując rzeczywistą wysoką sprawność sezonową. 

Agregaty wody lodowej – technologia, na której możesz polegać

Od potrzeb mini do potrzeb maxi  

Agregaty Wody Lodowej zapewniają wymagania projektowe, a przede wszystkim przynoszą klientom satysfakcję zarówno niskich kosztów inwestycyjnych oraz instalacyjnych.

W ofercie Daikin mamy urządzenia od najmniejszych mini agregatów wody lodowej do zastosowań mieszkaniowych po największe agregaty do potrzeb miejskich sieci chłodniczych. Proponujemy indywidualne rozwiązania z najbardziej zaawansowaną technologią i szerokim wyborze dodatkowych opcji i akcesoriów. 

Zapewniamy najwyższą efektywność dzięki technologii inwerterowej w całej gamie wydajności, co przekłada się na niski koszt eksploatacji i szybki zwrot inwestycji.

Projektowane z udziałem najnowszych rozwiązań

Jednym z najnowszych technologii agregatów wody lodowej jest mini agregat chłodniczy chłodzony powietrzem dostępny zarówno w konfiguracji tylko chłodzenia, jak i konfiguracji pompy ciepła. Urządzenie pracujące na czynnik chłodniczy R-32 (łatwo podlegający recyklingowi) zapewnia zmniejszenie oddziaływania na środowisko o 68% w porównaniu do czynnika chłodniczego R-410A i bezpośrednio prowadzi do obniżenia zużycia energii dzięki wysokiej efektywności energetycznej. W stosunku do poprzedniej serii model ten zawiera do 30% mniej czynnika chłodniczego przy tej samej wydajności i wyższej efektywności energetycznej. Jest to idealne rozwiązanie dla zastosowań mieszkaniowych wymagających komfortowego chłodzenia i ogrzewania.

Nowoczesny design jednostki zewnętrznej z czarną obudową wentylatora oraz pozostała część obudowy w kolorze kości słoniowej o bardzo kompaktowych wymiarach będzie się świetnie prezentował w każdym obiekcie. Wysokość urządzenia zredukowana jest aż do 870mm. Nowa seria na czynnik R32 może wytwarzać ciepłą wodę o temperaturze 60 °C do -7 °C i w trybie ogrzewania może pracować do -25 °C.

Klimakonwektory do podłączenia z agregatami chłodniczymi, pompami ciepła i kotłami grzewczymi zapewniają idealny komfort w budynku zarówno komercyjnym jak
i mieszkaniowym. 

Przystosowanie do różnych pomieszczeń

Daikin oferuje szeroką gamę produktów zarówno jednostek ukrytych do zabudowy jak
i w obudowie widocznej do montażu w pomieszczeniu. Zależnie od wymagań lokalizacji jednostki FLEXI mogą być montowane w pionie lub poziomie. Dostosowując się do wymagań projektowanej instalacji proponujemy jednostki kanałowe o różnym sprężu dyspozycyjnym z silnikiem AC lub DC. Do wyboru dostępne są również jednostki kasetonowe i naścienne.

W następnym artykule przyjrzymy się bliżej m.in. rozwiązaniom chłodniczym.